Rotary shaft seal BC-51X63X8-NBR
Part number : BC-51X63X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-51X63X8-NBR  has an inner diameter of 51 mm, an outer diameter of 63 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (21 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UTS-40X50X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UTS-40X50X10-PU94
Deep groove ball bearing - 61908-2RS-EZO EZO
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61908-2RS-EZO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    51  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description