Rotary shaft seal BC-50X72X8-NBR
Part number : BC-50X72X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-50X72X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X72X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X72X8-NBR
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
Tapered roller bearing - 30207-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30207-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
Description