Rotary shaft seal BC-50X72X10-NBR
Part number : BC-50X72X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-50X72X10-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30207 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30207
Rotary shaft seal - BC-35X62X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-35X62X12-NBR
Thrust washer - AS90120-IKO IKO
THRUST WASHER AS90120-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
Description