Rotary shaft seal BC-50X65X8-NBR
Part number : BC-50X65X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-50X65X8-NBR  has an inner diameter of 50 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (17 minutes ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X65X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6010-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6010-SKF
Lock nut - KM8-SKF SKF
LOCK NUT KM8-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    50  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description