Rotary shaft seal BC-44.450X60.320X7.940-NBR
Part number : BC-44.450X60.320X7.940-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-44.450X60.320X7.940-NBR  has an inner diameter of 44.45 mm, an outer diameter of 60.32 mm and a thickness of 7.94 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30210 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30210
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44.45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60.32  MM
  • THICKNESS
    7.94  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description