Rotary shaft seal BC-42X62X12-NBR
Part number : BC-42X62X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-42X62X12-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6007-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-2RS1-SKF
Ball - BA-3-INOX GEN
BALL BA-3-INOX
3 3
Rotary shaft seal - BC-50X72X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-50X72X12-NBR
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • WEIGHT
    33  G
Description