Rotary shaft seal BC-41X55X6-NBR-NAK
Part number : BC-41X55X6-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-41X55X6-NBR-NAK  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 322-32-JTEKT JTEKT
TAPERED ROLLER BEARING 322-32-JTEKT
Rotary shaft seal - OAS-30X43X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X43X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description