Rotary shaft seal BC-40X56X9-NBR-NAK
Part number : BC-40X56X9-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-40X56X9-NBR-NAK  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-32X50X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-32X50X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description