Rotary shaft seal BC-38X55X8-NBR-NAK
Part number : BC-38X55X8-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-38X55X8-NBR-NAK  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-2RS
Rotary shaft seal - OAS-38X55X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X55X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description