Rotary shaft seal BC-36X56X9-NBR
Part number : BC-36X56X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-36X56X9-NBR  has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-SKF
Rotary shaft seal - OAS-22X38X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-22X38X10-NBR
Bearing inner race - LRT202517-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRT202517-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description