Rotary shaft seal BC-36X55X11-NBR-NAK
Part number : BC-36X55X11-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-36X55X11-NBR-NAK  has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - BC-36X55X11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-36X55X11-NBR
Gasket Sealer - PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALER PATE-JOINT-MOTEUR-SILICONE-NOIR-5940-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description