Rotary shaft seal BC-35X50X10-NBR
Part number : BC-35X50X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-35X50X10-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  46 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X50X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X50X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    17  G
  • PACKAGING
    1
Description