Rotary shaft seal BC-32X47X8-NBR
Part number : BC-32X47X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-32X47X8-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (11 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-SKF
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Rotary shaft seal - OAS-32X47X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X47X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description