Rotary shaft seal BC-30X45X8-NBR
Part number : BC-30X45X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-30X45X8-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X45X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X45X8-NBR
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Deep groove ball bearing - 6306-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description