Rotary shaft seal BC-30X45X6-NBR
Part number : BC-30X45X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-30X45X6-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6002-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6002-2RSH-C3-SKF
Lock nut - KM8-INOX GEN
LOCK NUT KM8-INOX
Rotary shaft seal - OAS-30X45X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X45X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description