Rotary shaft seal BC-30X43.50X10-NBR
Part number : BC-30X43.50X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-30X43.50X10-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 43.5 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306-NR GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-NR
Oil filled plain bronze bush - BNZ17-25-25 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ17-25-25
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43.5  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description