Rotary shaft seal BC-30X42X8-NBR-NAK
Part number : BC-30X42X8-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-30X42X8-NBR-NAK  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2Z-C3-SKF
Rotary shaft seal - OAS-30X42X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X42X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description