Rotary shaft seal BC-28X47X8-NBR-NAK
Part number : BC-28X47X8-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-28X47X8-NBR-NAK  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 47 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (2 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    47  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    1.4  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description