Rotary shaft seal BC-22X35X7-NBR
Part number : BC-22X35X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-22X35X7-NBR  has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (14 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-25X40X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X40X7-NBR
Thrust washer - LS2542 GEN
THRUST WASHER LS2542
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description