Rotary shaft seal BC-20X30X10-NBR
Part number : BC-20X30X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-20X30X10-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-20-15 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-20-15
Bearing roller cage - CR20X30X50 GEN
BEARING ROLLER CAGE CR20X30X50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description