Rotary shaft seal BC-18.260X31.750X6.350-NBR
Part number : BC-18.260X31.750X6.350-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-18.260X31.750X6.350-NBR  has an inner diameter of 18.26 mm, an outer diameter of 31.75 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X31X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X31X7-NBR
Drawn cup needle roller bearing - YB128-IKO IKO
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING YB128-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18.26  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    31.75  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description