Rotary shaft seal BC-17X30X7-NBR
Part number : BC-17X30X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-17X30X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X30X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-SKF
E-clip - E-CLIP-3.2 GEN
E-CLIP E-CLIP-3.2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description