Rotary shaft seal BC-16X30X7-NBR-NAK
Part number : BC-16X30X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-16X30X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-16X30X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-16X30X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6303-DDU-NSK NSK
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-DDU-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description