Rotary shaft seal BC-140X180X15-NBR
Part number : BC-140X180X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-140X180X15-NBR  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (9 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-90X7-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-90X7-NBR70
Tapered roller bearing - 32220-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 32220-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    180  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    168  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description