Rotary shaft seal BC-13X20X5-NBR-NAK
Part number : BC-13X20X5-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-13X20X5-NBR-NAK  has an inner diameter of 13 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-C3-SKF
Rotary shaft seal - BC-13X22X5.50-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-13X22X5.50-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    13  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description