Rotary shaft seal BC-12X20X5-NBR-NAK
Part number : BC-12X20X5-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-12X20X5-NBR-NAK  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-C3-SKF
O-Ring seal - OR-28X2.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-28X2.50-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description