Rotary shaft seal BC-120X150X13-NBR
Part number : BC-120X150X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-120X150X13-NBR  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 150 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  2 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-28 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-28
Piston seal - TP1-34.920X44.450X10.800-NBR90 GEN
PISTON SEAL TP1-34.920X44.450X10.800-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    150  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    127  G
  • PACKAGING
    1
Description