Rotary shaft seal BC-110X130X13-NBR
Part number : BC-110X130X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BC-110X130X13-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (about 1 hour ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2Z-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2Z-SKF
Rotary shaft seal - DB-70X90X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-70X90X13-NBR
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BC
  • WEIGHT
    80  G
  • PACKAGING
    1
Description