Rotary shaft seal BB-60X72X6-NBR
Part number : BB-60X72X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-60X72X6-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Bearing inner race - IR20-25-38.5 GEN
BEARING INNER RACE IR20-25-38.5
Tapered roller bearing - 32911-NTN NTN
TAPERED ROLLER BEARING 32911-NTN
O-Ring seal - OR-37X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-37X3-NBR70
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • WEIGHT
    18  G
Description