Rotary shaft seal BB-55X85X8-NBR
Part number : BB-55X85X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-55X85X8-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6209 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209
Lock nut - KM07 GEN
LOCK NUT KM07
Rotary shaft seal - BC-80X105X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BC-80X105X13-NBR
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    45  G
Description