Rotary shaft seal BB-48X72X8-NBR
Part number : BB-48X72X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-48X72X8-NBR  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Rotary shaft seal - DB-48X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL DB-48X72X10-NBR
Bearing inner race - IR40X48X22 GEN
BEARING INNER RACE IR40X48X22
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • WEIGHT
    34  G
Description