Rotary shaft seal BB-45X85X13-NBR
Part number : BB-45X85X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-45X85X13-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-45X85X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-45X85X13-NBR
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
Tapered roller bearing - HI-CAP-32209-JR-JTEKT JTEKT
TAPERED ROLLER BEARING HI-CAP-32209-JR-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    65  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description