Rotary shaft seal BB-40X68X7-NBR
Part number : BB-40X68X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-40X68X7-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (2 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-35 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-35
Deep groove ball bearing - 6008-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-SKF
Rotary shaft seal - BB-35X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL BB-35X62X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description