Rotary shaft seal BB-40X55.50X9-NBR
Part number : BB-40X55.50X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-40X55.50X9-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55.5 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
O-Ring seal - OR-69.40X2.80-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-69.40X2.80-NBR70
Deep groove ball bearing - SC07A42LLSA-C4-NTN NTN
DEEP GROOVE BALL BEARING SC07A42LLSA-C4-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55.5  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description