Rotary shaft seal BB-35X46X8-NBR
Part number : BB-35X46X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-35X46X8-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 46 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Anti-vibration mount MM - MM5020-10 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM5020-10
Rotary shaft seal - OAS-35X46X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X46X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    46  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description