Rotary shaft seal BB-35X42X4-NBR
Part number : BB-35X42X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-35X42X4-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-ZZ
Rotary shaft seal - OAS-35X42X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X42X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description