Rotary shaft seal BB-28.58X50.80X6.35-NBR-NAK
Part number : BB-28.58X50.80X6.35-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-28.58X50.80X6.35-NBR-NAK  has an inner diameter of 28.58 mm, an outer diameter of 50.8 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  4 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-31.75X50.80X6.35-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-31.75X50.80X6.35-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    28.58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50.8  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description