Rotary shaft seal BB-25X40X8-NBR
Part number : BB-25X40X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-25X40X8-NBR  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (8 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-15X33X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-15X33X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6302-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6302-SKF
Ball - BA-6.35 GEN
BALL BA-6.35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description