Rotary shaft seal BB-20X52X7-NBR
Part number : BB-20X52X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-20X52X7-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (3 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS3552 GEN
THRUST WASHER AS3552
Deep groove ball bearing - 6304-C-FAG FAG
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-C-FAG
Rotary shaft seal - OA-12X18X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-12X18X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description