Rotary shaft seal BB-20X37X6-NBR
Part number : BB-20X37X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-20X37X6-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 37 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-C3 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-C3
Oil filled plain bronze bush - BNZ17-22-22 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ17-22-22
Rotary shaft seal - OAS-20X37X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X37X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description