Rotary shaft seal BB-140X160X12-NBR-NAK
Part number : BB-140X160X12-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BB-140X160X12-NBR-NAK  has an inner diameter of 140 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    140  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BB
  • WEIGHT
    128  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description