Rotary shaft seal BASL-40.200X72X11-14-NBR-NAK
Part number : BASL-40.200X72X11-14-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference BASL-40.200X72X11-14-NBR-NAK  has an inner diameter of 40.2 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-2RS-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-2RS-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40.2  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • 2ND THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    BASL
  • WEIGHT
    66  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description