Rotary shaft seal ASP-55X70X8-NBR
Part number : ASP-55X70X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-55X70X8-NBR  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
Rotary shaft seal - ASP-50X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-50X65X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
Description