Rotary shaft seal ASP-52X72X7-FPM
Part number : ASP-52X72X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-52X72X7-FPM  has an inner diameter of 52 mm, an outer diameter of 72 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM08 GEN
LOCK NUT KM08
Deep groove ball bearing - PC30470012CS-PFI PFI
DEEP GROOVE BALL BEARING PC30470012CS-PFI
O-Ring seal - OR-72X2.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-72X2.50-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    52  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    72  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    34  G
  • PACKAGING
    1
Description