Rotary shaft seal ASP-47X62X7-FPM
Part number : ASP-47X62X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-47X62X7-FPM  has an inner diameter of 47 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  8 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Bearing inner race - IR35-40-20 GEN
BEARING INNER RACE IR35-40-20
Rotary shaft seal - OAS-24X42X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-24X42X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    47  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description