Rotary shaft seal ASP-42X62X8-NBR
Part number : ASP-42X62X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-42X62X8-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  21 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6007-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-2RS
Rotary shaft seal - OAS-42X62X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-42X62X8-NBR
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    25  G
  • PACKAGING
    1
Description