Rotary shaft seal ASP-40X60X7-NBR
Part number : ASP-40X60X7-7.50-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-40X60X7-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Bearing inner race - IR40-45-20.5 GEN
BEARING INNER RACE IR40-45-20.5
Deep groove ball bearing - 5209-2RS-C3-PFI PFI
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 5209-2RS-C3-PFI
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • 2ND THICKNESS
    7.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description