Rotary shaft seal ASP-27X42X7-FPM
Part number : ASP-27X42X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-27X42X7-FPM  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6201 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6201
Oil filled plain bronze bush - BNZ16-22-16 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ16-22-16
Rotary shaft seal - OAS-40X67X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X67X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description