Rotary shaft seal ASP-20X35X6-FPM
Part number : ASP-20X35X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-20X35X6-FPM  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  7 parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X22X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X22X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6304-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6304-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ20-30-30 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ20-30-30
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description