Rotary shaft seal ASP-18X30X7-FPM90
Part number : ASP-18X30X7-FPM90
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference ASP-18X30X7-FPM90  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  39 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    ASP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description